W kolorowym świecie ludowych zabawek

Tradycja wyrobu drewnianych zabawek ludowych z okolic Leżajska sięga XVIII wieku. Do najpopularniejszych zabawek leżajskich należą: ptak klepak, bryczka, stukający dzięciołek, ludzik schodzący po drabinie, pukawka, fujarka, dziobiące kurki, magiczna deseczka, terkotka.

Obecnie, w dobie plastikowych i elektronicznych atrakcji, niewielu artystów ludowych, trudni się tym niełatwym i pracochłonnym zajęciem, dlatego warto zobaczyć wyjątkowe przedmioty,
w których wykonanie zabawkarze wkładali tyle serca.

Dnia 16 października 2021 r.  klasa I c i II a miały okazję zwiedzić Ekspozycję Zabawkarską w Muzeum Ziemi Leżajskiej, która pozwoliła zapoznać się z historią leżajskiego zabawkarstwa, a także obejrzeć dawne zabawki oraz narzędzia służące do ich produkcji. Eksponaty, które zobaczyliśmy, zachwyciły nas swoją prostotą i żywymi kolorami. Posiadają również niepowtarzalne cechy – są trwałe, ekologiczne oraz wspaniale pobudzają wyobraźnię.

Prócz zwiedzania niezwykle interesującej wystawy, uczestniczyliśmy w warsztatach zabawkarskich, podczas których uczniowie wcielili się w role zabawkarzy i ozdabiali według własnego pomysłu drewniane koniki.

Na zakończenie zwiedzania obejrzeliśmy ciekawą atrakcję znajdującą się przed gmachem muzeum – Park Zabawek Leżajskich, w którym  urzekły nas zabawki-giganty.

Zwiedzanie Muzeum Ziemi Leżajskiej było dużym przeżyciem dla pierwszo – i drugoklasistów

Joanna Wójcik, Anna Koziarz

stopka - szkoła

librus
przedszkolestr
Statystyki
  • Użytkownicy online: 1
  • Odwiedzin dzisiaj: 32
  • Odwiedzin wczoraj: 298
  • Ostatni tydzień: 2008
Certyfikaty

zdrowie

zdrowie

wojsko

zdrowie

zdrowie

zdrowie

dove

zdrowie

innowacyjna

Szkoła pamięta

Serce i pomoc

Organizator sportu

Certyfikat EDSS 2022

AWF

SKS

SKS

Dyplom uznania

Zaswiadczenie

Dyplom klimat

Podziekowanie

Oblicza dialogu

szkola-odkrywców-talentów

certyfikat5

certyfikat

certyfikat 2

certyfikat1