Rodzina Ulmów – Muzeum Polaków Ratujących Żydów
Józef i Wiktoria Ulmowie byli mieszkańcami wsi Markowa w przedwojennym województwie lwowskim, a dzisiejszym województwie podkarpackim. Podczas okupacji niemieckiej, mimo biedy i zagrożenia życia Ulmowie dali schronienie ośmiorgu Żydom. O fakcie ukrywania Żydów przez rodzinę Ulmów doniósł Niemcom prawdopodobnie Włodzimierz Leś – granatowy policjant z Łańcuta. Rankiem 24 III 1944 r. przed ich dom przybyło pięciu niemieckich żandarmów oraz kilku granatowych policjantów. Dowodził nimi por. Eilert Dieken. Najpierw zamordowano Żydów, potem Józefa i Wiktorię (będącą w siódmym miesiącu ciąży). Następnie Dieken podjął decyzję o zabiciu dzieci.
W 1995 r. Wiktoria i Józef Ulmowie zostali uhonorowani pośmiertnie tytułem Sprawiedliwy wśród Narodów Świata. W 2010 r. prezydent RP Lech Kaczyński odznaczył ich Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski. W 2003 r. w diecezji przemyskiej rozpoczął się proces beatyfikacyjny rodziny Ulmów. 10 września 2023 roku odbyła się beatyfikacja Józefa i Wiktorii Ulmów oraz ich siedmiorga dzieci.
3 kwietnia uczniowie Naszej szkoły pod opieką Pani Anny Tęczy-Blicharz oraz Pani Anety Pikor wybrali się do Markowej. Uczniowie pod opieką przewodników w skansenie mieli okazję zobaczyć warunku w jakich mieszkała rodzina Ulmów oraz spędzić chwilę na poddaszu domu w miejscu podobnym do tego, w którym to ukrywano Żydów. Po godzinnym spacerze w skansenie uczniowie udali się do pobliskiego Muzeum Polaków Ratujących Żydów, gdzie mieli okazję dowiedzieć się więcej na temat pozostałych rodzin, które w czasie wojny w swoich domach ukrywali rodziny żydowskie.