„Narysuj mi prawo” warsztaty dla gimnazjalistów
Dnia 28 stycznia 2016r. w Zespole Szkół im. Jana Pawła II, w Sokołowie Małopolskim odbyły się warsztaty dla uczniów Publicznego Gimnazjum. Celem głównym a zarazem tematem warsztatów było zainteresowanie uczniów wiedzą na temat praw dziecka we współczesnym świecie. Zwiększenie świadomości dzieci jakie mają prawa i gdzie mogą ich szukać. Młodzież została wcześniej zapoznana z najważniejszym dokumentem dotyczącym praw dziecka na godzinach wychowawczych. Wychowawcy zapoznali uczniów z zagadnieniami zawartymi w Konwencji o Prawach Dziecka, co ułatwiło pracę podczas warsztatów, ponieważ były następstwem przeprowadzonych godzin wychowawczych.
W warsztatach brały udział czteroosobowe zespoły reprezentujące wszystkie klasy gimnazjalne. Warsztaty składał się z trzech części.
W pierwszej części grupa odpowiadała na trzy pytania ( w formie pisemnej i obrazowej): Kim jest dziecko? (zgodnie z przepisami Konwencji o Prawach Dziecka). Jakie podstawowe prawa musi przestrzegać każde państwo podpisujące Konwencję? I kto kontroluje, m.in. realizację praw dzieci zawartych w Konwencji o Prawach Dziecka? Gdzie dzieci mogą szukać pomocy, gdy czują się krzywdzone i są w niebezpieczeństwie?
Druga część zakładała wykonanie pracy plastycznej. Grupy losowały jedno prawo (prawa były posegregowane tematycznie) i wykonywały plakat obrazujący to prawo.
W części trzeciej młodzież miała za zadanie przedstawienie własnej wersji okładki do dokumentu ,,Konwencji o Prawach Dziecka”.
Serdecznie dziękuję przedstawicielom klas gimnazjum za udział w warsztatach dotyczących popularyzacji praw dziecka wśród uczniów naszej szkoły. Dziękuję za zaangażowanie, twórczą pracę oraz entuzjazm. Mam nadzieję, że nasza inicjatywa wpłynie na zwiększenie zainteresowania uczniów prawami dziecka we współczesnym świecie.
Warsztaty mogły być zorganizowane dzięki środkom otrzymanym od Burmistrza Gminy
i Miasta Sokołów Małopolski. Uczestnicy natomiast otrzymali po zakończonych warsztatach upominki sponsorowane przez Starostwo Powiatowe w Rzeszowie. Dla czterech zespołów klasowych, których prace zwróciły naszą szczególną uwagę, ufundowaliśmy drobną nagrodę pieniężną na potrzeby klasy. Nagrodę ufundował radny powiatu rzeszowskiego pan Stanisław Kula.
Szczególne podziękowania składam również pani Małgorzacie Kwolek nauczycielce plastyki w naszej szkole, która zawsze wspiera moje inicjatywy i pomaga w ich realizacji. Dziękuję wszystkim za udział i mamy nadzieję, że w przyszłości moje przedsięwzięcia spotkają się z taką samą przychylnością i jeszcze większym zainteresowaniem.
Szkolny Rzecznik Praw Ucznia Barbara Skóra – Czachor