“Co się kiedyś na NA WSI działo”
28 marca w Gminnym Centrum Kultury, Sportu i Rekreacji w Kamieniu miał miejsce Wojewódzki Przegląd Tradycji i Gwar Ludowych zorganizowany już po raz kolejny przez Zespół Szkół im. Św. Stanisława Kostki w Kamieniu. Celem tego wydarzenia jest kultywowanie tradycji i języka dawnej wsi, które odchodzą już w niepamięć. W ten sposób dziedzictwo naszych przodków można ocalić od zapomnienia.









Na profesjonalnej scenie zaprezentowało się kilkanaście zespołów z różnych szkół, które pokazały dawną wieś, jej zwyczaje i mowę. Widzowie zobaczyli sceny z życia, obyczaje, tańce i przyśpiewki, z których słynęła dawna wieś jak również stroje i sprzęty, które służyły ludziom w dawnych czasach, jakże różne od tych, których używa się dziś. Nie zabrakło dowcipu, który budził gromki śmiech, bo chociaż życie było trudne, to ludność wiejska miała wspaniałe poczucie humoru.
Naszą szkołę w tym niezwykłym wydarzeniu reprezentowali uczniowie klasy 7c: Amelia Jabłońska, Adrianna Tromska, Karolina Sroczyk, Malwina Warzocha i Adam Janiec przygotowani przez p. Barbarę Dobrzańską. W doskonały sposób pokazali oni scenki przedstawiające poranek na wsi przed wyjściem do kopania ziemniaków i przed wyjazdem na jarmark. Zarówno ich występ jak i inne nagradzane były brawami zgromadzonej publiczności.
B.D.