„Historia Roja, czyli w ziemi lepiej słychać” – pierwszy film o Żołnierzach Wyklętych
12 kwietnia 2016r- uczniowie naszego gimnazjum pod opieką P. Marty Staniec i P. Beaty Kraski wzięli udział w projekcji filmu pt: „Historia Roja”.
Był to film trudny, przeznaczony dla osób z minimalnym przygotowaniem historycznym, znającym okres powojenny do czasów śmierci Stalina. Nie bez znaczenia była również wiedza z okresu II wojny światowej. Dlatego też niezbędną lekcję przed filmem udzieliła nam Pani Katarzyna Kyc pracownik Instytutu Pamięci Narodowej (IPN). W przystępny sposób przedstawiła tło historyczne filmu oraz zwróciła uwagę, na elementy, które można odnaleźć w filmie, a w tamtej rzeczywistości nie miały miejsca.
„Historia Roja” jest filmem wartym obejrzenia przez każdego. Film przedstawia prawdę i zaprzecza „czarnej” legendzie Żołnierzy Wyklętych, którą stworzyła komunistyczna władza. Żołnierzy tych przedstawiano jako przestępców
i wrogów ojczyzny.
Film „Historia Roja” opowiada o powojennych losach członka polskiego antykomunistycznego podziemia niepodległościowego Mieczysława Dziemaszkiewicza pseudonim „Rój” oraz walki jego oddziału – Pogotowia Akcji Specjalnej Narodowego Zjednoczenia Wojskowego – z komunistycznymi oddziałami KBW (Korpus Bezpieczeństwa Wewnętrznego), UB i MO.
Jest to historia sześciu lat walki i wielu spektakularnych akcji zbrojnych. Historia egzekwowania prawa tam, gdzie zapanowało komunistyczne bezprawie, ale także opowieść o miłości, szczęściu, buncie i zdradzie, której doświadczali młodzi partyzanci w najaktywniejszym okresie swojego życia.
Mieczysław „Rój” Dziemieszkiewicz w 2007 roku został pośmiertnie odznaczony Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski przez Prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Film uzyskał Patronat Honorowy Prezydentów RP Lecha Kaczyńskiego i Andrzeja Dudy.
Film w reżyserii Jerzego Zalewskiego jest dla młodego pokolenia Polaków doskonałą lekcją historii, przez lata zapomnianej i wyklętej. Historii życia tysięcy młodych ludzi, którzy w walce za wolną Polskę przelewali krew i niejednokrotnie oddawali życie.
„To nie jest mój syn.
Nigdy go nie znajdziecie.
On będzie żył jako mit.
Będzie żył wiecznie.”
To słowa matki nad zwłokami swojego syna Roja wypowiedziane do psychopatycznego ubeka Wyszomirskiego, który uparcie, z chorobliwą zaciekłością ścigał Roja i jego oddział. To tylko fragment tego, co zobaczyli i usłyszeli uczniowie naszego gimnazjum, lecz jakże wymowny.
Ten i wiele innych scen z filmu wywarło na młodzieży duże wrażenie, o czym świadczyły ich dyskusje po wyjściu z kina. Niełatwa historia tamtych powojennych lat jest trudna do zrozumienia dla nastolatków. Był to jednak kolejny już krok, aby Żołnierzom Wyklętym przywrócić należne miejsce w historii i oddać im cześć.
dr Beata Kraska