100. ROCZNICA URODZIN ŚW. JANA PAWŁA II
Od 16 lat Jan Paweł II patronuje naszej palcówce. Chcemy przez Jego naukę kształtować postawy młodych ludzi, pragniemy uczyć ich miłości, poświęcenia, oddania, poszanowania innego człowieka – tego wszystkiego, czego wymagał od nas Święty Papież.
Tegoroczny Dzień Patrona Szkoły nie odbędzie się w zaplanowanej formie. Nie będzie akademii, nie pójdziemy ze sztandarem do kościoła – ale Papież będzie w naszych sercach. Będą za to inne działania. Nasza placówka została zgłoszona do ogólnopolskiego programu – DAR NA 100! Podejmiemy szereg akcji – konkursy, wystawa, akcje wolontariackie. Na początek zapraszamy do konkursu plastycznego „Jan Paweł II – nasz Patron”.
W tym szczególnym, trudnym czasie, prosimy Cię, Ojcze Święty – módl się za nami!
18 maja 1920 r. w Wadowicach urodził się największy Polak – Karol Wojtyła – św. Jan Paweł II – Patron naszej szkoły.
Był trzecim dzieckiem Emilii i Karola – miał brata Edmunda, siostry Olgi nie poznał, gdyż zmarła przed Jego narodzinami. Wcześnie też stracił Matkę – zmarła przed Jego I Komunią Świętą. Niedługo później zmarł też brat.
Przyszły Papież naukę rozpoczął w rodzinnym mieście, był zdolnym uczniem, dobrym kolegą i obiecującym sportowcem. Szkołę powszechną i gimnazjum ukończył z wyróżnieniem.
Po maturze wyjechał do Krakowa, gdzie rozpoczął studia polonistyczne. Początkowo nie myślał o kapłaństwie, pociągało Go aktorstwo. Wybuch wojny nie pozbył Go marzeń, występował w konspiracyjnym „Teatrze Rapsodycznym”. Oprócz tego pracował w kamieniołomie i fabryce sody. W 1941r. stracił ukochanego ojca. Wtedy też odkrył powołanie. Wstąpił do tajnego seminarium duchownego. Święcenia kapłańskie przyjął 1 listopada 1946 z rąk arcybiskupa Adama Stefana Sapiehy w katedrze wawelskiej i wkrótce potem wyjechał na dalsze studia do Rzymu.
Po powrocie do kraju w 1948 został skierowany do pracy w wiejskiej parafii w Niegowici, a następnie w krakowskim kościele św. Floriana.
Od 1954 pracował jako profesor akademicki na KUL-u. Był lubianym wykładowcą, często wyjeżdżał ze studentami. W czasie jednej z wypraw na Mazury zastała go papieska nominacja na biskupa pomocniczego archidiecezji krakowskiej. Sakrę przyjął 28 września1958 roku z rąk ówczesnego administratora apostolskiego w Krakowie, arcybiskupa Eugeniusza Baziaka. Gdy ten ostatni zmarł, kapituła krakowska wybrała wikariuszem kapitulnym (tymczasowym rządcą) archidiecezji właśnie bp. Wojtyłę. Decyzję tę potwierdził Paweł VI, mianując oficjalnie 13 stycznia 1964 niespełna 44-letniego hierarchę arcybiskupem metropolitą krakowskim. Ten sam papież 26 czerwca 1967 r. powołał go w skład Kolegium Kardynalskiego.
16 października 1978 roku Karol Wojtyła został 264. papieżem. Był pierwszym od 455 lat nie – Włochem i pierwszym Słowianinem na Stolicy Piotrowej.
Niespełna trzy lata po wyborze – 13 maja 1981 roku – na placu św. Piotra w Rzymie – Jan Paweł II został ciężko ranny w zamachu Swoje ocalenie przypisywał Matce Bożej, której już wcześniej oddał się w opiekę.
Ojciec Święty odbył 104 pielgrzymki zagraniczne, spotykał się z tysiącami wiernych, przedstawicielami innych wyznań, przywódcami państw i bezdomnymi. Osiem razy był w swojej Ojczyźnie.
Ostatnie dni Papieża były dla świata wielką lekcją miłości. W Wielką Niedzielę 2005 r. udzielił milczącego błogosławieństwa „Urbi et Orbi”. Zebrani na placu św. Piotra nie mogli powstrzymać łez, gdy zobaczyli Go cierpiącego w oknie apartamentu. Kilka dni później – 2 kwietnia odszedł do Domu Ojca.
Już 13 maja 2005 r. Benedykt XVI postanowił o odstąpieniu od wymaganego przez przepisy kościelne okresu 5 lat od śmierci danej osoby i nakazał rozpocząć proces beatyfikacyjny swojego przyjaciela i poprzednika. Zarówno tempo, w jakim go wszczęto, jak i czas jego trwania – niespełna dwa lata od otwarcia – są absolutnym ewenementem w naszych czasach. 1 maja 2011 r. Jan Paweł II został beatyfikowany, a 27 kwietnia 2014 r. – ogłoszony świętym.