100 rocznica niepodległości

W tym roku obchodzimy 100 rocznicę odzyskania niepodległości. Z tej okazji w całym kraju odbywają się różne uroczystości, imprezy i koncerty uświetniające to wydarzenie. W tych szczególnych dniach powinniśmy się zastanowić, jak rozumieli słowa Ojczyzna, patriotyzm, wolność nasi przodkowie. Jednocześnie powinien to być czas refleksji nad tym, czym dla nas jest Ojczyzna i patriotyzm oraz jak dziś rozumiemy  wolność.

Z okazji 100 rocznicy odzyskania niepodległości również  w Sokołowie  Małopolskim odbyły się uroczystości upamiętniające tamte wydarzenia.   Miały one miejsce 30 września 2018 r. a o ich organizację zadbał  pan  Stanisław Kula przy współpracy z Towarzystwem Miłośników Ziemi Sokołowskiej i Miejsko Gminnym Ośrodkiem Kultury, Sportu i Rekreacji.

Uroczystości rozpoczęła Msza św. odprawiona przez ks. Jana Prucnala. Następnie zgromadzeni przeszli na rynek, gdzie pod Pomnikiem Wdzięczności za Odzyskaną Wolność złożyli kwiaty. Towarzyszyła im melodia Roty grana przez Filipa Koziarza. Kolejny etap uroczystości miał miejsce w Ośrodka Kultury, Sportu i Rekreacji , do którego przybyli mieszkańcy miasta i gminy oraz zaproszeni goście: Burmistrz Gminy i Miasta Andrzej Ożóg, jego zastępca Grzegorz Kwiecień, przewodniczący Rady Miejskiej Andrzej Pasierb, w-ce prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska Bogusław Kida, w-ce przewodniczący Rady Powiatu Rzeszowskiego Jerzy Bednarz oraz regionalista z Mazur – Benedykt Popek.

Po krótkim powitaniu zebrani wysłuchali pięknego koncertu w wykonaniu zespołu wokalnego „Mała Kalinka” z Zespołu Szkół w Trzebosi, który zaprezentował znane pieśni patriotyczne z tamtego okresu oraz kilka pieśni ludowych. Zespół ten prowadzą panie: Justyna Kuduk i Lucyna Piersiak. Piosenki były przeplatane wierszami, które przypominały  te ważne dla Polaków wydarzenia, recytowanymi przez uczniów Zespołu Szkół im. Jana Pawła II w Sokołowie Małopolskim: Alicję Matułę, Tymona Ożoga, Wiktorię Patro, Jakuba Handenmandera, Sebastiana Tarnowskiego, Magdalenę Pustkowską i Oliwię Hudelę . Uczniowie zostali przygotowani przez panie: Agnieszkę Dudzik i Barbarę Dobrzańską.

Drugą część,  seminaryjną, poprzedziło wystąpienie Burmistrza Andrzej Ożoga. Następnie swój referat zaprezentował dr Jerzy Majka , który omówił dzieje Legionów. Sytuację na ziemi sokołowskiej w latach 1914 – 1918 przedstawił mgr Łukasz Ożóg, zaś dr Bartosz Walicki omówił losy sokołowian opisane w literaturze na przykładach Jakuba Darochy, Franciszka Kałużyńskiego i Jana Pudełka.  W tej części jako ostatnia zabrała głos p. Maria Kałużyńska Pickering z Waszyngtonu, bratanica Franciszka Kałużyńskiego.

W ostatniej części spotkania została zaprezentowana broszura „Sokołowianie w walce o wolną i niepodległą Polskę”. Broszurę opracował pan Stanisław Kula. Składają  się na nią zdjęcia przedstawiające legionistów i żołnierzy – naszych rodaków, którzy walczyli na frontach I wojny światowej. Broszura została wydana przez Miejsko Gminny Ośrodek Kultury, Sportu i Rekreacji w Sokołowie w ramach programu Niepodległa, do którego projekt napisali pan Marek Kida i pani Adrianna Szot – Warzocha. Częścią artystyczną i seminaryjną kierował dr Sławomir Ożóg, zaś dekorację wykonała pani Małgorzata Kwolek.

Stanisław Kula

Galeria

   

 

 

stopka - szkoła

librus
przedszkolestr
Statystyki
  • Użytkownicy online: 0
  • Odwiedzin dzisiaj: 39
  • Odwiedzin wczoraj: 56
  • Ostatni tydzień: 745
Certyfikaty

zdrowie

zdrowie

zdrowie

zdrowie

wojsko

zdrowie

zdrowie

zdrowie

dove

zdrowie

innowacyjna

Szkoła pamięta

Serce i pomoc

Organizator sportu

Certyfikat EDSS 2022

AWF

SKS

SKS

Dyplom uznania

Zaswiadczenie

Dyplom klimat

Podziekowanie

Oblicza dialogu

szkola-odkrywców-talentów

certyfikat5

certyfikat

certyfikat 2

certyfikat1